pondělí 5. ledna 2015

Na půl celozrnné slané pečivo - dinosaiři

   Syn má narozeniny 3.1., letos tedy vyšla oslava na neděli 4.1. Dort jsem nikdy nepekla a ani bych ho letos upéct nestíhala. Nehledě na to, že si přál Spongeboba a já si opravdu nejsem jistá, jestli by toho Spongeboba byl schopen v mém dortu identifikovat. Což o to, korpus bych zvládla, možná bych i pronikla do tajů cukrářských krémů, jen si to pročíst pořádně na netu. Ale tvarem a tím, že v tom opravdu pozná svou oblíbenou postavičku, si vůbec nejsem jistá. 

   Přesto moje mateřské cítění a několik dní lenošení doma mě táhlo k tomu, abych mu přece jen něco upekla. A když už sladké jsem měla objednané, padla volba na slané. Našla jsem recept, trochu jsem si ho upravila a z těsta jsem vykrajovala různé tvary a zvířátka. Na obrázku jsou dinosauři. Ale došlo i na prasátka, letadla, ježečky, sněhuláčky,... Jen tedy dítě mělo větší radost z dortu a oříšků a brusinek v další misce. Zato ostatním účastníkům oslavy to opravdu chutnalo. 

Recept:
400g hladké mouky (já dala 200g pšeničné hladké a 200g pšeničné celozrnné hladké)
200g tvrdého sýra na jemno nastrouhaného (gouda)
250ml smetany ke šlehání
200g změklého másla

vajíčko na potření
na posypání - sůl, kmín, koření, sezam, mák


Z ingrediencí zpracujeme vláčné těsto, necháme 20 minut odpočinout v ledničce.  Poté vyválíme na plát o tloušťce 3mm, vykrajujeme tvary, klademe na plech, potíráme vajíčkem a tím, co máme po ruce posypeme. Troubu vyhřejeme na 200°C horkovzduch a pečeme tak 15 minut. 


Žádné komentáře:

Okomentovat