neděle 8. prosince 2013

Žitný kvásek

Nebojte se, pojďte do toho, jde vlastně jenom o smíchání vody s moukou. Pokud se kvásek nezadaří, k žádné velké finanční ztrátě nedojde. Kvásek voní krásně po zkvašeném ovoci. Někdy v něm cítím jablka, jindy banány. Pokud ucítíte aceton (ředidlo), začněte s kváskem znovu. 

Suroviny:
4x 100g žitné chlebové mouky
4x 100g vody Den 1 Smícháme 100g vody a 100g žitné chlebové mouky, pořádně promíchám. Skleněnou nádobu přikryjeme fresh folií. Do fresh folie uděláme asi pět dírek nožem a necháme stát na lince do druhého den. 

Den 2 Kvásek se začal lehce nadzvedávat a začínají se dělat bublinky. Raději jsem ho přendala do větší skleněné nádoby. Přidala 100g žitné chlebové mouky a 100g vody, promíchala a zakryla folií. Můžete od začátku zrovna použít větší nádobu. 


Den 3 Asi po 12ti hodinách začne kvásek mohutně nabývat na objemu. Opravdu hodně vyskočí, objeví se velké bubliny. Jakmile začně viditelně padat, snědl všechen škrob v zrnu a je nutno ho dokrmit. Přidáme 100g vody a 100g žitné chlebové mouky.

Den 4 Gratuluji, kvásek je hotový a můžeme z něj péct.

Na začátek není nový kvásek tolik silný, takže je velmi pravděpodobné, že první Vaše chleby budou placáčky. Nenechte se však odradit a zkoušejte dál. Postupným novým a novým rozkvašováním nabere kvásek na síle a chleby začněte mít výstavní. Nenechte se odradit prvními nezdary. U nás se domácí chleba snědl vždycky, ať měl tvar jakýkoliv. Pro povzbuzení jsem připojila fotku mého prvního chlebu.
Uchovávání kvásku v ledničce: Při každém rozkvašování kvásku na nový chleba, nezapomeneme odebrat lžíci kvásku a uskladnit ho v ledničce, v nádobě s nedošroubovaným víčkem, aby měl šanci lehce dýchat. Takto uskladněný kvásek vydrží zhruba týden. Před dalším pečením je potřeba tuto lžíci kvásku rozmíchat s vodou a moukou. A následně znova odebrat do lednice. Kvásek skladovaný v ledničce Vám vydrží roky.
Pokud si opravdu netroufáte na kvásek sami a přesto byste chtěli péct kváskový chleba, pak na stránkách http://www.pecempecen.cz je Kvásková mapa, kde se můžete mrknout, jestli Vám kvásek někdo v okolí není ochotný darovat. 

Porovnání droždí a žitného kvásku - zde

1 komentář:

  1. Ten chleba vypadá skutečně luxusně :)) Úplně jako z obchodu :))

    OdpovědětVymazat